Müslin Bez

Müslin bez, dünya üzerinde en eski dokuma kumaşlarından olup, yumuşak dokusu ile özellikle bebek tekstil ürünlerinin en önemli kumaşı haline gelmiştir. Bebek kundaklamak için Mısırlılar tarafından bulunan müslin bez, günümüzde de hala aynı amaç için kullanılmaktadır. Ayrıca kundak kumaşı olarak kullanılmasının yanı sıra müslin bez pek çok alanda kişilerin tercih ettiği bir kumaş türü olmaktadır.

Müslin bezin dokusu ince ve seyrektir ve ayrıca pamuklu bir yapıya sahiptir. Bu sebeple müslin bez, bebek teninin narin yapısı ile oldukça uyumludur. Müslin bez ile kundaklanan bebekler, güvenli uykuda oldukları için kendilerini oldukça rahat hissederler. Müslin bezin yumuşak dokusu ile bebeğe hiç bir zararı olmayacak, aksine bebek kendisini daha huzurlu hissedecektir.

Bebek Ürünlerinin Vazgeçilmez Bezi

Özellikle bebek ürünlerinde sıklıkla kullanılan müslin bez, bebeklerin özellikle diş çıkarma döneminde çok fazla ağız suları akar. Ağız suyunun akmasıyla, hem kendi üzerini hem de ebeveyninin üzerini ıslatacağı için, müslin bezden yapılmış ağız mendili kullanılır. Bu sayede yumuşak dokusu ile bebeğin cildine hiç bir zarar vermeyecektir, ayrıca ıslanma gibi bir sorun da kalmayacaktır.

Bebeğe yaka şeklinde de kullanılan müslin bez, bu sayede mama ve sıvı içeceklerin bebeğin üzerini ıslatması önlenmiş olur. Ayrıca sıcak günlerde bebeğin üzerine ince örtü olarak da faydalanabilen müslin bez, pamuklu ve yumuşak dokusu ile bebeğe güzel bir örtü olacaktır.

Müslin Bezi Yetişkinler İçin de Oldukça İdeal

Bebek ürünleri olarak oldukça ideal olan müslin bez, alt değiştirme bezi, bebek arabalarına gelen güneşi önlemek için koruyucu ve ıslaklıkları emen bir örtü olarak da kullanılır. Yalnızca bebek ürünlerinde değil, yetişkinler için de deniz kenarında peştemal ya da havlu olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca battaniye, pike gibi konfeksiyon alanlarında da sıkça kullanılan müslin bez şal ve diz battaniyesi olarak da avantajlı bir kumaştır. Yumuşak ve pamuklu dokusu ile nefes alan yapısı, anti alerjik olması terletmeyen özelliğinin bulunması ile oldukça ilgi gören bir bez çeşididir. Bu anlamda müslin bezi, küçük büyük herkesin rahatlıkla kullandığı bir bezdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !