Gösterilen sonuç sayısı: 4

-20%
 52,00 ( KDV DAHİL )
-20%

Organze Kumaş

PAPATYA DESENLİ ORGANZE

 52,00 ( KDV DAHİL )
-20%
 52,00 ( KDV DAHİL )

Organze Kumaş

SİYAH ORGANZE KUMAŞ

 65,00 ( KDV DAHİL )

Organze Kumaş

Organze kumaş diye adlandırılan kumaş türü aslında tamamen düz olan ve ağırlık itibari ile hafif olarak nitelendirilen kumaş türüdür. Genel özelliği şeffaf olmasından kaynaklı bir kumaştır. Geçmiş yıllarda üretile kumaşlar incelendiği zaman organze kumaş türünün yalnızca ipekten yapıldığı gözlemlenmiştir.  Fakat günümüzde ise bu yapılış tamamen ipek üretimi olmaktan çıkmış ve polyester ve naylon gibi bazı maddeler ile de üretilmeye başlanmıştır. Organze kumaşın genel özellikleri incelendiği zaman;
  • Şeffaf bir yapıdan oluşur.
  • Şeffaf olmasından kaynaklı olarak pürüzsüz bir dokusu vardır.
  • Gözeneklerinin vermiş olduğu özellik sayesinde esnek ve likralı bir yapıya sahiptir.
  • Şu an en çok kullanılan ülkelerin başında Çin gelir.
  • Elle de dokunabilir makine dokuması da olabilir. Lakin bu kumaşın elle dokunması oldukça fazla emek istediği için fazla tercih edilmez ve maliyeti yüksektir.
  • Organik olarak üretimi olan organze kumaş türleri içerisine polyester tarzı başka ürünler karıştırılarak üretilen kumaş türünden daha pahalıdır. Çünkü kumaşın üretimi daha maliyetli ve dokusu daha özeldir.

Organze Kumaş Gelinlik

Organze kumaş olarak isimlendirilen kumaş türü özellikle kadın giyim ve süs eşyaları gibi alanlarda sıklık ile karşımıza çıkmaktadır. İpek iplik ya da keten iplik gibi ip çeşitleri ile şeffaf ince ve saydam bir görüntü yakalayan bu kumaş türü oldukça seyrek bir yapıya sahip olması ile tanınır. Günümüz tekstilinde kadınlar için büyük önem taşıyan gelinlikler organze kumaş gelinlik olarak tercih edilmeye devam etmektedir. Tercih sebeplerinden en büyük ve en önemli olanı kumaşın şeffaf bir yapıda bulunmasıdır. Bilindiği üzere gelinlikler şeffaf tüllerle süslenen duvak kısmı genel olarak tamamen şeffaf olan özel gün kıyafetleridir. İkinci olarak organze kumaş gelinlik tercih edilmesinin nedeni ise kumaşın yapısının kullanılan ipliklerden kaynaklı olarak parlak bir görüntü veriyor olmasıdır. Ayrıca diğer kumaşlar ile kıyaslandığında üstüne süs eşyası tarzı şeylerin işlenmesi açısından daha müsait bir kumaş olması da daha organze kumaş gelinlik çeşitlerinde şatafatlı bir görüntü istenildiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Gelinlik çeşitlerinde sıklıkla ipek organze kumaş kullanılır.
Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !