Poplin Kumaş Nedir

Poplin Kumaş resmi tarih kayıtlarına göre yaklaşık 5 – 6 yüzyıl önce Fransa’da  keşfedildiği düşünülen ince iplikten dokuma bir kumaş türüdür. Günümüzde hâla sıklıkla tercih edilip yaygın olarak kullanılmakta olan Poplin Kumaş daha çok penye pamuk ipliği ile üretilir.  Oldukça ilgil çekici ve İpeksi bir görünüme sahiptir.  Yumuşak ve rahat bir yapısı sebebiyle sık tercih edilir.  Aynı zamanda ince ve sık dokuma modeline sahip bir kumaştır.

Günümüzde poplin kumaşlar en çok bilinen aynı zamanda en çok tercih edilen kumaşlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İlk üretim zamanlarında ipek iplik üzerinden oluşturuluyordu ancak günümüzde daha çok merserize ince penye pamuklu ipliklerle üretimleri yapılmaktadır.

Poplin Kumaş Nerelerde Kullanılır

Genellikle gömlek üretiminde çok yoğun kullanılan Poplin Kumaş bunun yanısıra nevresimle çarşaf üretimi aşamasında günümüzde aynı sıklıkla tercih edilebilmektedir.  Fakat tabiki sadece gömlek yada çarşafla sınırlı değil. Aynı zamanda pijama, şalvar gibi rahat giyimler için tercih edilen farklı ve rahat genellikle ev içi giyimde kullanılacak ürünlerde çok tercih edilen bir kumaş türüdür.

Neden bu kadar sık tercih edilir. Çünkü vücuda yapışan, rahatlık hissi uyandıran ancak aynı zamanda terleme yapmayan, yüksek düzeyde rahat kullanım sunan bir yapısı vardır. Rahatlık ve kalitesinden dolayı Poplin Kumaş türü aynı zamanda bebek kıyafetleri üretiminde de çok sık tercih edilir.

Poplin Kumaşın Özellikleri

Tekstil sektörü için çok tercih edilen ve en önemli kumaş modelleri arasında yer alan poplin kumaşın kendine has bazı özellikleri vardır. Bunları maddeler halinde sıralayalım;

  • İnce ipliklerle oldukça sık dokunmuş bir yapısı vardır
  • Yumuşak bir özelliğe sahiptir.
  • Dokumasına zaman zaman pamuk dahil edilir
  • Yumuşaklık gerektiren bebek ürünleri, çarşaf ve nevresimde sık kullanılır.
  • Rahatlık ve terleme yapmama özellikleri vardır.
  • İnce yapısına rağmen sıcak tutar.

Poplin Kumaş Nasıl Kullanılır

Poplin Kumaş modelleri genellikle kullanım öncesi dikkatli bir ütüleme işlemi gerektirir.  Zevk ve tarzınıza göre değişik kreatif tasarımlar oluşturarak kullanabilirsiniz. Hem şıklık hem aynı zamanda sağlıklı giyim için oldukça idealdir. Bozulup deforme olmaması ve özelliklerini kaybetmemesi için yıkama işlemi düşük sıcaklıkta yapılır.

Poplin Kumaş Modelleri

Poplin Kumaş Modelleri için sitemizdeki Poplin Kumaşlar kategorisini inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !