Keten Kumaşlar ve Özellikleri

Özellikle yaz kıyafetlerinin çok tercih edilen kumaşıdır keten kumaş.  Bu kumaştan değişik modelde elbiseler, bluzlar, gömlekler, etek ve pantolonlar, tunikler, ceketler, pardesüler yapılır. Genelde bu tür astarlı olarak dikilir.

Viskon Kumaşlar ve Özellikleri

Viskon Kumaşlar sentetik ve polyester malzeme içermediğinden hamile kıyafetlerinde de yoğun kullanılır. Kolay kırışan ancak bakımı kolay olan viskon kumaşların güneşte renk solmamasının yanı sıra ter emici özelliği de vardır. Viskon kumaştan gömlek, bluz, etek ve elbiseler dikilmektedir.

Basma Kumaşlar ve Özellikleri

Pamuklu yapısı ile vücudu tahriş etmeyen özellikleri nedeniyle Basma Kumaşlardan yazlık etek modelleri, elbiseler ve bluzlarla birlikte bebek çamaşırlarıda üretilir. Eskiden beri var olan ve  son yıllarda popülaritesi gittikçe artan kumaş türlerinden birisidir.

Şile Bezi  Kumaşı ve Özellikleri

Şile Bezi tamamen Şile ‘ye özgü olarak ell tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan bir bezdir. Vücut terini yoğun olarak emme özelliğinden dolayı oldukça sağlıklı bir kumaş türüdür. Şile bezi ter emici, rahat, hafif, ucuz, sağlıklı doğal bir giysi olma özelliklerinden dolayı geniş kullanım alanı olan yaz kumaşlarından birisidir.

Buna ek olarak kültürel ve sanatsal motifler ve işlemelerle kreatif tasarım ve aksesuar olarak da kullanım alanı geniştir. İlk dönemlerde keten ipliğinden yapılan Şile Bezi yoğun talepten dolayı pamuk ipliği ve makine dokuması da yapılmaktadır.

İpek Kumaşlar ve Özellikleri

İpekböceği tarafından üretilen yumuşak, parlak lifli doğal bir kumaş türüdür. Bilindiği üzere İpekböceği bir tırtıldır. Ördüğü bu lifi kendine koza yapmak için üretir. Onun kendisi için ürettiği bu liften bizlerde kumaşını yaparak faydalanırız. İpek oldukça sağlam bir kumaştır. Boyanınca da çok çekici olur. Özellikle Uzun elbiseler, abiye elbiseler, günlük elbiseler, gömlekler ve bluzlarda kullanılan narin ve çok hoş bir dokusu olan çok kaliteli bir kumaştır.

Ancak dikkatli kullanılmalı zira aşırı güneş ışığında rengi solar, çabuk buruşur. Terleme durumunda ise nem ipek yüzeyinden buharlaşırken leke oluşablir.  Tabiki alkolle bu lekeler çıkarılabilir.

Şifon Kumaşlar ve Özellikleri

Tiril tiril, ince, narin modelde bir yaz kumaşı olan şifon kumaşlar en çok elbiselere ve bluzlara uyumluluk gösteriyor. Gömlekler ve etekler de yapılabilir fakat tabiki her kıyafetin güzelliği farklı olacaktır. Kıyafet kadar şallar ve fular gibi aksesuarlar için de Şifon kullanılmaktadır.

Saten Kumaşlar ve Özellikleri

Bazı modelleri mat olmakla birlikte genellikle pürüzsüz yüzeyi, parlak görünümü ve farklı kalınlıklarda olması nedeniyle kullanım alanı çok geniş aynı zamanda popüler bir kumaş türüdür. Saten Kumaşın türü içinde kullanılan ipeğin miktarına göre değişkenlik gösterir.

Saten Kumaş çok leke tutan, kullanımı oldukça zor bir kumaş türüdür. Ancak buna rağmen özellikle gelinliklerde ve abiye elbiselerde çok fazla kullanılır. Gecelik, iç giyim gibi alanlarda ise İnce saten kumaş kullanılır.

Şantuk Kumaşlar ve Özellikleri

Daha çok abiye kıyafetlerde, gelinliklerde Şantuk kumaş modeli kullanılmaktadır. Yapısı orta seviyededir. Zira saten kadar yumuşak olmamakla birlikte tafta kumaş kadarda sert değildir. Aynı zamanda aşırı parlak değildir. Her türlü rengini rahatça bulabileceğiniz şantuk kumaşlar aynı zamanda ev tekstili içinde çok tercih edilen bir kumaş türü olma özelliği taşır.

Krep Kumaşlar ve Özellikleri

Krep Kumaşların iç gösterme gibi bir durumu yoktur.  Ancak buna rağmen iyi derecede dökümlü bir görünüme sahiptir. Bu özelliği ile gömlek, etek, elbise, pantolon gibi hemen her kıyafetin dikimine uygundur. Astarla kaplandığında çok iyi ceket ve pardösüler de yapılabilir. Hata gösterme payı çok düşük olan bir kumaştır.

Kadife Kumaşlar ve Özellikleri

Işığı emme özelliğindeki Kadife kumaşlar oldukça yumuşak ve tüylü bir yüzeye sahiptir. Bu kumaşlar, oldukça asil görünümleri sebebiyle daha çok özel günler için tercih edilir. Kadife kumaş her alandan iyi çeken ve daralan özellikli bir kumaştır. Bu sebeple eğer dikim yapılıyorsa kesmeden önce kumaş mutlaka ıslatılmalıdır. Ayrıca sıkımı elle yapılmalı ve havlu üstünde kurutulmalıdır.

Kot Kumaşlar ve Özellikleri

Kot kumaşlar günümüzde en çok tercih edilen ve sevilen, oldukça yoğun kullanılan popüler kumaşlardan biridir. Son derece rahat, havada, pratik özelliktedir. Dahası renk seçenekleri açısından da zengindir. Bütün bu özellikleri sebebiyle sık tercih edilir. Kot kumaşıyla özellikle evde kullanmalık bol pantolonlar, şortlar, etek ve elbiseler yapılır. Kalın ve pamuklu olduğu için dikilmesi kolay bir kumaş ürüdür

Tafta Kumaşlar ve Özellikleri

Tafta Kumaşlar oldukça sert ve sıkı dokunmuş kumaşlardır. Ancak buna rağmen lifler çok düzgündür. Genellikle elbise astarları yapımında kullanılan tafta , aynı zamanda çok şık kokteyl kıyafeti , balo , düğün ve diğer resmi toplantılarda kullanımlık elbiselerde tercih edilen bir kumaş türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !