Viskon kumaş özellikleri sayesinde moda ve tekstil piyasasında çok tercih edilen bir kumaş türüdür. Bu kumaş çeşidi, yapısından ötürü pamuklu kumaş türüne çok benzer. Pek çok ürün içerisinde yaygın şekilde kullanılan viskon kumaş hakkında bilgi vermek okurlar için yararlı olacaktır.

Viskon kumaş, tekstil sektöründe kalitesi oldukça yüksek bir kumaş çeşididir. Viskon kumaş özellikleri içerisinde yer alan pek çok özellik, kumaşın tercih edilmesine olanak sağlamaktadır. Nem emen viskon kumaş türünün yapısında yer alan selüloz, pamukla benzer olmasına sebep olmaktadır.

Viskon Kumaş Çeşidi Nedir?

Kayın ağacından imal edilen viskon kumaşın ham maddesi, doğal özlere dayanmaktadır ve yapısında selüloz yer almaktadır. İmalat sırasında, selülozun üzerinde kimyasal değişkenlik olmamaktadır. İmalatın sonunda filament biçimini alarak, yeniden selüloz şeklinde kalır. Viskon kumaşın pamukla benzerliğinin bulunduğunu belirtmek önemlidir. Peki, viskon kumaş özellikleri nelerdir?

Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaşın dikkat çeken birden fazla özelliği bulunur. Moda piyasasında çok sık tercih edilen viskon kumaş çeşidinin özellikleri aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

  • Viskon kumaş hava alan yapısından ötürü terleme yapmaz.
  • Baskı adına çok elverişli bir yapısı vardır.
  • Renkleri canlı tutar.
  • Hem zarif hem de rahat kumaş çeşididir.
  • Pamuğa göre iki kat esneme özelliğine sahiptir.
  • Şişme özelliği oldukça yüksektir.
  • Krep kumaş adına da çok sık kullanılmaktadır.

Viskon kumaş özelliklerini bu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

Viskon Kumaşın Sağlıklı Olması

Pamuğa nazaran daha iyi bir kumaş çeşidi olduğunu belirtmek mümkündür. Bu kumaş çeşidi, polyester kumaşla karşılaştırıldığında hava alan ve terletmeyen bir yapıya sahiptir. Doğal kumaşların içerisindedir. Viskon kumaş türü, nemi ve suyu iyi emen bir türdür. Bu yüzden rahat bir kumaştır ve terletmez. Böylece insan teniyle uyum sağlar.

Viskon Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Astar, tişört, gömlek, dekorasyon, iç giyim, bluz gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Viskon kumaşın kullanım alanı, oldukça geniştir. Abiye kıyafetlerde de tercih edilmektedir. Viskon kumaş çeşidinin kullanım alanı ve kullanım amacı oldukça çeşitlidir. Kaygan ve rahat yapısından ötürü de moda sektöründe çok sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !