Kumaş türleri incelenirken modadan bağımsız olarak ele almak mümkün değildir. Moda her sezon kadın ve erkeklerin giyecekleri kıyafetleri belirlemektedir. Renkler ve dokular da kumaşların ana maddesidir. Kumaşlar doğal olanlar ve yapay olanlar diye ikiye ayrılır. Doğal kumaşlar her mevsim tercih edilir fakat yapay kumaşlar bazen düşüşe bazen yükselişe geçer. Kullanılacak alanlara bağlı olarak tercih edilmektedir.

Modası Geçmeyen Pamuk

Pamuk bilinen ve en çok tercih edilen kumaş türüdür. Renklerinin bozulmaması için yüksek ısıda yıkanmaması gereken pamuk, içinde selüloz barındırır. Bu selüloz da kumaşın organik olmasını ve uzun yıllar boyunca giyilmesini sağlar. Serin tutmasıyla bilinen pamuk, organik olduğu için hassas ciltler için ilaç gibidir. İç çamaşırlarında sıkça karşımıza çıkan pamuk, mantar yapmaması için cilde ekstra bir hava verir. Bunun yanında bebek kıyafetlerinde de sıkça tercih edilerek, cildin nefes almasını sağlar.

İpek Kumaşta Moda

İpek kumaşlar da asla modası geçmeyen kumaş türleri arasındadır. Genellikle eşarpta kullanılsa da dayanıklılığı ve kumaşın yumuşaklığı pek çok farklı alanda tercih edilmesini sağlamaktadır. Nem çektiği için kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Terletmez fakat üzerine sıçrayan en küçük su lekesini ve ter lekesini belli etmektedir. Kullanılırken çok yüksek ısıda ütülenmesi ya da yıkanması kumaşın özelliğini bozmaktadır. Bu sezon karşımıza en çok gece kıyafetlerinde çıkacaktır.

Keten Kumaşlar

Keten kumaşlar, klasik kumaşlar arasında yer alır. Keten özel bir dokuya sahiptir, bu da klasik görüntüyü sağlamaya yardımcı olur.

Ketenin bazı özellikleri:

  • Dokuması zordur,
  • Terletmez ve hava aldırır,
  • Kırışır fakat ütülenmeye elverişlidir,
  • Serin tutar.

Bu özellikler ketenlerin gömleklerde ve pantolonlarda sıkça kullanılmasına neden olmaktadır. Keten pantolonlar, gömlekler ve tulumlar bu sene hem kadın modasında hem erkek modasında karşımıza sıkça çıkabilir.

Yün-Kaşmir Kumaşlar

Yün ürünler ve kaşmir, vücudun ısısını korumaya dayanıklı olarak tercih edilir. Özellikle kışlık kazak ve paltolarda tercih edilerek, dışarıdaki soğuğu içeriye, içerdeki ısıyı dışarıya vermez. Keçilerin en soğuk havalarda, doğal olarak ürettiği tüylerden elde edilen kaşmir, yüne göre parlak olması nedeniyle çok daha pahalı kumaşlar arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !