Empirme Kumaş

Empirme, kumaş üzerine çeşit çeşit renkte desen verme işlemi olarak tabir edilebilir. Fransızca kökenli bir kelime olan empirmenin günümüzde kullanımı halen devam ediyor. Peki basma kumaş olarak da bilinen empirme kumaş nerelerde kullanıma uygundur? Basma kumaş genellikle pamuklu yapıda olsa da viskon ya da pamuk viskon karışımı kumaşlarda da görülebilir. Pamuk polyester ya da çok azda olsa ipek empirme modelleri de görmek mümkündür. Avrupa’dan yayılan basma kumaş empirme olarak bilinir.

Empirme Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Giyim sektöründe çok şık kullanılan bir kumaş türüdür. Epirme kumaş özellikle pijama olarak tercih edilen bir kumaştır. Zıbın ve mintan olarak kullanıma da uygun olan empirme kumaş hırka ve çeşitli kıyafetlerde tercih edilen bir kumaş türüdür. Bohça, yemeni ve yorgan yüzü olarak da oldukça yaygın bir kullanımı vardır. Günümüzde ise şalvar yapımında daha çok tercih edilen bir kumaştır.

Özellikle yaz aylarında kullanımı tercih edilir. Çünkü vücudu serin tutan bir yapısı vardır. Yüksek nem emme gücü sayesinde ter yapmaz. Bu nedenle yaz aylarında özellikle de kıyafetlerde sıklıkla tercih edilir. Rahat bir kullanımı vardır. Rahat kullanım imkânı sunmasından dolayı da giyim sektöründe çok çeşit kıyafette kullanılır. Moda sektörüne rengarenk gömlek ve elbiseler ile eşlik eden bir kumaştır.

Empirme Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Yaz aylarında rahatlıkla kullanıma uygundur.
  • Özellikle pamuklu yapıda ise emim gücünün yüksek olmasından dolayı ter yapmaz.
  • Kötü koku oluşumunu engeller.
  • Tiril tiril yapısı itibari ile vücudu sarmaz ve vücuda yapışmaz.
  • Çekme payı mutlaka olması gerekir. Çünkü çekme ihtimali vardır.
  • Elle yıkamaya uygun bir kumaş olsa da makinede düşük ayarda yıkanabilir.
  • Çok sert bir yapısı yoktur. Yumuşak ve orta sertlikte bir kumaş türüdür.

Empirme Kumaş Fiyatları

Empirme kumaş diğer kumaş türlerine göre daha ucuz bir kumaştır. Bu nedenle giyim sektöründe oldukça fazla tercih edilir. Maliyeti düşük olan empirme kumaşın dar gelirli ailelerin bütçelerini zorlamaması daha çok tercih edilmesine sebep olmuştur. Halen uygun fiyatlı bir kumaş türüdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !