Amerikan Bezi

Yüzde yüz pamuk ipliğinden üretilen Amerikan bezi, beyaz renkte olan ve kullanımı oldukça yaygın olan bir kumaş çeşididir. Temel kumaş türlerinden biri olan Amerikan bezi, dayanıklı bir kumaştır ve kaput bezi olarak isimlendirildiği yerler bulunmaktadır.  Sağlamlığı ve kullanışlı olması ile bilinen Amerikan bezi, pek çok alanda kullanılmasının yanı sıra ham bez kullanım faaliyeti göstermektedir.  Amerikan bezi sahip olduğu mukavemetli yapısı sayesinde kolayca temizlenebilir ve uzun süre boyunca yıpranmadan kullanılabilir. Oldukça dayanıklı olan Amerikan bezi, aynı zamanda nefes alan bir kumaş olması sayesinde kullanım alanı da oldukça geniştir.

Amerikan Bezi Kullanım Alanları                                                                   

Amerikan bezi, bez afiş çalışmalarında, bez çanta ve bez torba üretiminde ve ev tekstili ürünlerin iç astarı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca makine parçaları temizlik bezi olarak da kullanılan Amerikan bezi, kefen bezi, yastık ve kırlent iç kılıfı ve koltuk takımları alt yüzey astarı olarak da kullanılmaktadır. Bez çuval ve hububat çuvalı imalatında kullanılan Amerikan bezi, aynı zamanda resim ve yağlı boya çalışmalarında kullanılmakta olan tuval bezi imalatında da kullanılmaktadır. Amerikan bezi, resmi kurum ve kuruluşlarda farklı boyutlarda dikilerek evrak çantası ya da evrak torbası olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca Amerikan bezi, nakliye ve taşıma işlemlerinde bazı hassas ürünlerin çizilmemesi ve zarar görmemesi için izolasyon amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Amerikan bezi, meslek liseleri ile tekstil meslek kurslarında ürünlerin kalıplarını çıkarabilmek adına bu kumaş türünün kullanımını tercih etmektedir.

Amerikan Bezi Özellikleri

Kaput bezi olarak da bilinen Amerikan bezi, yüzde yüz pamuk ipliğinden imal edilmekte ve son derece dayanıklı olan bir kumaş türüdür. Amerikan bezinin dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreler boyunca yıpranmadan kullanılabilmektedir. Nefes alan bir kumaş olan Amerikan bezi, ayrıca kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Amerikan bezi, uygun fiyatlı olması ve oldukça kullanışlı olması sayesinde kullanımı sıkça tercih edilen temel bir kumaştır. Amerikan bezinin dokuma sıklığı ise ayırt edici bir özelliktir ve kullanılan dokuma sıklıkları 38 tel, 46 tel ve 42 tel gibi değişiklikler göstermektedir. Bu dokuma sıklığı ise Amerikan bezinin kalitesini belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !