Dantel Güpür

Güpür, Fransızca “guipure” sözcüğünden gelir. Fransız danteli de denilen güpür, iplikten ya da ipekten yapılır. Güpür, geniş ilmeklerden meydana gelen süsleyici bir dantel çeşididir. Farklı modeller ya da şerit şeklinde yapılan güpürler, çok fazla tekstil ürününde görünümü süslemek amaçlı kullanılır. Güpür, bu anlamdadantel üzerindeki modelleri birleştirmeye fayda eden şeritlerde de kullanılır.

Dantel güpür kumaş özellikleri narin bir yapıya sahip olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Elbiselik dantel güpür olarak da bu kumaştan faydalanabilir. Dantel kumaş, yelek yapımında da kullanıldığı gibi, astarlı etek dikiminde de rahatlıkla kullanılabilir. Pantolon çeşitlerinde de dantel güpürden faydalanmak mümkündür.

Dantel Güpür Kumaş Modelleri Nelerden Oluşur?

Dantel güpür kumaş modelleri farklı şekilde bulunmaktadır. Pamuklu güpür dantel kumaş, kordone dantel kumaş, file güpür dantel kumaş, pullu dantel kumaş, üç boyutlu dantel kumaş ya da üç d dantel kumaş, taşlı dantel kumaş, delikli dantel kumaş, dantel jakar kumaş, alençol dantel kumaş, likralı dantel kumaş ve dantel Anglez kumaşı gibi dantel güpür modelleri vardır.

Bunun yanı sıra kişiler arzu ettikleri renklerde dantel güpür çeşitleri tasarlanabilir.

Siyah dantel kumaş, sarı dantel kumaş, lacivert dantel kumaş, mor dantel kumaş, lila dantel kumaş, dantel kumaş beyaz ve dore dantel kumaş gibi çeşitlerle kişiler, diledikleri gibi dantel kumaş çeşitleri uygulanabilir.

Dantel Güpür Kumaş Çeşitleri Nelerden Oluşur?

Dantel güpür kumaş çeşitleri farklı türlerden oluşur.

Alençon danteli, Bayeux Alençon danteli, Casabella dantel güpür , Allover dantel güpür, Antika dantel güpür, Antwerp dantel güpür gibi çeşitleri bulunur. Dantel güpür kullanım alanları ise oldukça geniş bir ağa sahiptir. Başta gelinlik tasarımında kullanılan dantel güpür, özellikle gelin duvağında sıkça kullanılır. Giyim sektöründe oldukça çok kullanılan dantel güpür, etek, pantalon, ceket, bluz, gömlek, hırka, tayt ve bunun gibi daha pek çok alanda dantel güpür kullanılır.

Giyim sektöründe olduğu gibi ev tekstilinde de kullanımı çok fazladır. Havlu, yatak örtüsü, yasık, kırlent, runner, masa örtüsü, tüller ve buna benzer ürünlerin kullanımında dantel güpür tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !