Döşemelik Kumaş Nedir?

Kanepe, sandalye, otomobil veya koltuk için seçeceğimiz kumaşlar için “döşemelik kumaş” tabirini kullanabiliriz.  Dokuma ya da örme gibi çeşitli üretim teknikleri ile imal edilmiş koruyucu kaplama kumaşlara genel olarak Döşemelik Kumaş diyebiliriz. Ev tekstilinden restaurant, otel ve araç mobilyasına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Mobilyayı kapsayacak şekilde kumaş seçimi yapmak o odanın tarzını bizim de zevkimizin temelini oluşturur.

Döşemelik kumaş seçimi, mobilya seçiminden bile daha çok önem taşır. Biz insanları kılık kıyafetimiz gösteriyorsa mobilyaları da kumaşları gösterir. Kaliteli kumaşlar kullanmak, uzun vadede deterjanların kullanımına bağlı olarak kumaşların ömrünün uzun olmasına, solmayı önlemesine, yardımcı olacaktır. Kaliteli kumaştan ortalama olarak 12 yıl sağlamlık beklenmektedir. Kaliteli kumaş seçimi sağlığımız açısından da oldukça önem taşımaktadır. Özellikle çocuk sağlığı için yumuşak kumaşlar kullanılmasında oldukça yarar vardır.

Döşemelik Kumaş Seçerken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Döşemelik kumaşlar 2 ‘ ye ayrılır:

Yerli Döşemelik Kumaşlar ve İthal Döşemelik Kumaşlar

Döşemelik kumaş özellikleri üretim aşamalarına, kullanım amacına ve kumaşların kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Kullanıma ve zamana bağlı olarak bu sıkıntıları en aza indirgemek için kaliteli bir döşemelik kumaşın tercih edilmesi gerekmektedir.
Döşemelik kumaşlar dayanıklı, su itici, solma ve aşınmaya karşı dirençli gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Sıkı dokunmuş, sağlam ve dayanıklı kumaşları tercih etmek uzun süre kullanım açısından çok önemlidir. Döşemelik kumaşın kumaş kalitesi, kumaşın dokuma biçimi, kullanılan iplik türü, işçilik ve teknolojik faktörlere bağlı olarak değişim göstermektedir.
Döşemelik kumaş seçimini doğru yapmaya özen göstermek gerekir. Seçilen kumaşın hangi mobilyalara giydirileceği ve bu mobilyaların hangi alanda (mutfak, ofis, araç gibi) kullanılacağı önemlidir. Döşemelik kumaş seçimi kriterleri çeşitlere, modaya, ilgi ve ihtiyaca göre değişir.

Kadife, keten, nubuk, süet, şönil , ipek ve tay tüyü çeşitleri en çok tercih edilen kumaşlar arasında ilk sırada yer alır. Kumaş çeşitleri açısından, kullanım alanına ve kişisel zevke göre tercih yapmak uzun yıllar kullanılabilecek bir döşemelik kumaşa sahip olmanın ön koşulu sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !