Etamin Kumaş 

İnsanlık var olduğundan beri giyinme gereksinimi nedeniyle kumaşlar imal edilmeye başlanmıştır. İplik yapımına başlanıp çeşitli kumaşlar üretilmiştir. Renk renk ve çeşitli dokularda olan bu kumaşlardan biri de etamin kumaş olarak karşımıza çıkar. Giyimde kullanım alanı kısıtlı olsa da özellikle ev eşyaları ve dekorasyon noktasında büyük bir ilgi görmektedir. Yapılan masa örtüleri, rehberler, kırlent ve minderler, seccadeler,oda takımları bu üründe kendini geniş kapsamlı olarak gösterir. Yıllar öncesinde yaygın olan etamin kumaş, son zamanlarda fazla revaçtadır.

Eskiye Geri Dönüş 

Son zamanlarda etamin kumaş üzerine renkli iplerle işlenmiş salon takımları, seccade ve havlular önem kazanmaktadır. Özellikle gelin olacak kişiler bu ürünleri kendi elleriyle işleyip büyük bir sanat ortaya çıkarırlar. Eskiden çok yaygın olarak kullanılırken bir süre ara verilen bu kumaş türü, modanın zamanla değişmesiyle yeniden hayat bulur. Simli, düz ve küçük veya büyük delikli olarak çeşitleri bulunan kumaş, çeşitli modellerle evleri süslemeye devam etmektedir.

Sanatınızı Konuşturun 

Etamin normal iğneden farklı olarak küt uçlu özel iğnesiyle işlenen bir kumaştır. İpleri de kendine has olmasına rağmen çeşitli ip türleriyle de işlendiği görülmüştür. Sanatınızı en güzel şekilde evinizde icra etmenin en kolay yolu olan bu kumaş türü, deliklere yapılan işleme olduğu için yapımı çok basittir. Bir o kadar da yaparken eğleneceğiniz bir el sanatıdır denilebilir.

Özellikle genç kızların bir araya gelerek modellerin şablonunu çıkararak işledikleri bu kumaş, aksesuar dünyasında da gözde olmuştur. Etamin üzerine yapılan işlemeler kolye uçları olarak boyunlarda kendini göstermektedir.

Duvarlarınız Renklensin

Etamini sadece ev eşyalarında görürüz, demenin yanlış olduğu tezini evimizin her alanında kendine yer edinmiş olmasıyla çürütebilirsiniz. Mesela kasnak üzerine etamin geçirerek yapacağınız çeşitli motifler evinizin duvarlarında tablo gibi sergilenecektir. İster balkonda ister koridor veya odanızda renkli bir görsel şölen yaratacaktır.

Yeni evlenen ya da evlenecek çiftler, anneler yeni doğan ya da doğacak çocukların isimlerini, evlilik tarihlerini, doğum tarihlerini etamin üzerine işleyip el emeğiyle harika bir anı oluşturmak isterler. Bu şekilde yapılan tabloları astığınız zaman ise evinizin en özel köşesi şüphesiz orası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !