Hangi Kumaştan Ne Kadar Almalıyım?

Kumaş almak isteyen kişiler, kumaş türü, kumaş rengi, modeli ve kalitesi hakkında bir fikir edindikten sonra kumaş satın alırlar. Ayrıca kişiler kumaşın bu özelliklerinin belirlenmesinin yanı sıra satın almadan önce hangi kumaştan ne kadar almalıyım sorusunu da kendilerine sormaları gerekir. Bu sorunun yanıtı ise kişilerin kullanım alanına göre farklılık göstereceği ile alakalıdır. Kişiler, ürün tasarımına başlamadan önce mutlaka bir durum değerlendirmesi yapmalılardır. Bir elbise için harcanacak kumaş miktarı ile bir perde dikimi için gidecek olan kumaş uzunluğu tabii ki farklı olacaktır.

Tasarlanacak Olan Ürüne Ne Kadar Kumaş Gideceği Çok İyi Belirlenmelidir

Bu sebeple hangi kumaştan ne kadar almalıyım sorusu çok önemlidir. Hangi kumaş çeşidinin ne için  kullanılacağı çok iyi belirlenmelidir. Belirlendikten sonra ise sonrasında yapılacak olan işlemler daha basit olacaktır. Tasarımı yapılması istenilen ürünün önce metre olarak hesabı yapılır, daha sonra ise ne kadar kumaş olması gerektiği bulunur. Yani bir elbise dikimine karar veren kişi, ilk önce dikimi yapacak olan kişinin boy ölçülerini aldıktan sonra ne kadar kumaş harcamak gerektiğini ya da kaç metre kumaş olması gerektiği gibi soruları kafasında belirler.

Mutlaka Bir Plan İçerisinde Olmalıdır

Bu konu çok önemlidir. Kişi, aklında bu soruları belirlemeden hareket ettiği taktirde kumaş ziyan olmuş olacaktır. Bu durumda hem kişinin emeği, hem de parası boşa gitmiş olur. Bu sebeple mutlaka, her işte olduğu gibi hangi kumaştan ne kadar almalıyım konusunda da kişiler bir plan yaparak ilerlemesi gerekir. Bu konuda dikimi yapacak olan kişi, satın alacağı yerden ne kadar kumaş alması gerektiği hakkında bir bilgi alması da doğru olacaktır. Böylelikle hiç bir sorun oluşmadan, kusursuz bir tasarım ortaya çıkabilir.

Hem kişinin harcadığı zaman boşa gitmemiş olur, hem de kumaş almak için ödediği ücrete değmiş olacaktır. Ayrıca bilinmesi gereken başka bir konu da bazı kumaşların yıkandıktan sonra bir miktar çekme özelliği göstereceğidir. Bu sebeple kişiler kumaş alırken, bu durumu da göz önünde bulundurarak kumaş miktarını belirlemeleri gerekir. Yani kumaş ölçümü yapıldıktan sonra çekme payı da hesaplanıp ondan sonra ne kadar kumaş alınması gerektiği belirlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan sohbet etmek için tıklayın !